• Turnieje, widowiska, koncerty. Koronacja 2019 za nami!

    Dwudniowe święto historii w Pierwszej Stolicy już za nami!

luk0m.jpg     Turniej Łuczniczy o Złoty Trzos Gnieźnieńskiego Grodu to bez wątpienia jedna z najlepiej obsadzonych imprez tego typu w Polsce. Przyjeżdża na niego już od ośmiu lat prawdziwa elita polskiego łucznictwa historycznego. Wysoka nagroda główna i dobra organizacja sprawiają zaś, że z roku na rok uczestników jest coraz więcej, a same zawody zyskują przez to na atrakcyjności. Tegoroczny turniej odbył się na Placu Świętego Wojciecha 26 lipca 2014 roku podczas kolejnej edycji Koronacji Królewskiej.
    Tym razem zawodnicy oddawali strzały z łuku do tarcz z odległości: 15, 25, 30, 35, 40, 45, 50, 55 i 65 m. W stawce czterdziestu dwóch startujących uczestników z takich miejscowości jak Łódź, Węgierek, Wrocław, Namysłów, Kujakowic, Kluczbork, luki03m.jpg luki04m.jpgWrześnia, Poznań, Trzebież, Jaroszew, Zgierz, Pruszcza, Płock, Rozgarty, Warszawa, Gdynia, Międzyzdroje, Ruda Śląska, Komorniki, Środa Wielkopolska oraz Gniezno najlepszy okazał się trzeci raz z rzędu Przemysław Walkowski z Poznania. Swój sukces przypieczętował on w rundzie finałowej oddając strzały do tarczy z sześćdziesięciu pięciu metrów i zdobywając 7 punktów. Zwycięzca został nagrodzony przez Prezydenta Królewskiego Miasta Gniezna Jacka Kowalskiego nagrodą Złoty Trzos Gnieźnieńskiego Grodu, która jednocześnie stanowiła równowartość sumy 3.500 złotych. Nagrodę zwycięzcy przekazał Zastępca Prezydenta Czesław Kruczek.
    Organizatorzy Turnieju Łuczniczego o Złoty Trzos Gnieźnieńskiego Grodu, przyznali dodatkowe wyróżnienia w postaci łuku dla najlepiej strzelającej białogłowy. Ta nagroda luki05m.jpg luki06m.jpgprzypadała wrocławiance Annie Płotycie, która dotarła do odległości 50 metrów. Wyróżniono także zawodników pamiątkowymi statuetkami za najlepsze osiągnięty wyniki na odległościach 15, 25 i 30 metrów. I tak najwięcej punktów - 26 na odległości piętnastu metrów uzyskał Łukasz Nawalny z Łodzi, 21 punktów na odległości dwudziestu pięciu metrów strzelił Arkadiusz Rosiecki z Namysłowa, a na odległości trzydziestu metrów 22 punkty uzyskał łodzianin Marcin Jakubowski.
    Jeśli chodzi o gnieźnian startujących w tegorocznym turnieju łuczniczym to spisali się oni bardzo dobrze, wystawiając silną reprezentację jedenastu zawodników. W tej luki07m.jpg luki08m.jpggrupie znaleźli się: Katarzyna Klimkiewicz, Anna Urbanowicz, Artur Świtalski, Robert Bidziński, Michał Nowak, Wiktor Koliński, Mateusz Wierzbicki, Karol Danielski, Dawid Danielczyk, Robert Andrzejewski oraz Robert Kostusiak. Najwyżej spośród nich uplasował się Michał Nowak, który dotarł aż do rywalizacji na pięćdziesiątym piątym metrze, co dało mu miejsce w czołówce turnieju. Gratulujemy!

 

Wiktor Koliński, MCIP
Foto: Jerzy Andrzejewski