• Turnieje, widowiska, koncerty. Koronacja 2019 za nami!

    Dwudniowe święto historii w Pierwszej Stolicy już za nami!

dobrasom.jpgPunktem kulminacyjnym tegorocznej Koronacji Królewskiej będzie pokaz mappingu 3D na elewacji katedry poprzedzony niezwykłym spektaklem „Imperium Dobrawa – Chrzest” Teatru Twórców Asocjacja 2006.

Przedstawienie będące opowieścią o początkach polskiej państwowości składać się będzie z trzech części. Pierwsza osnuta jest wokół historii Dobrawy i Mieszka sprzed ich spotkania, aż do momentu zawarcia przez nich związku. Następnie zobaczymy wędrówkę orszaku czeskiej księżniczki już pod opieką i ochroną Mieszka I. W ostatniej części tryptyku teatralnego znajdują się finałowe wydarzenia związane z Chrztem Polski.

Główną bohaterką spektaklu jest Dobrawa – postać niedoceniona przez historię. Teatr stawiając na pierwszym planie księżnę, chce otworzyć w ten sposób drogę do przemyśleń, kim w gruncie rzeczy była wybranka Mieszka, co sprawiło, że miała tak wielki wpływ na swojego męża, a w konsekwencji na początki naszej państwowości.
W spektaklu nie zabraknie dramatycznych wydarzeń, jak intryga którą knuje papieski legat.

Twórca przedstawienia, czyli Interdyscyplinarna Grupa Teatralna „Asocjacja 2006" zajmuje się głównie realizacją widowisk plenerowych, na pograniczu różnych dziedzin sztuki. Teatr przyjął alternatywną formę realizowania spektakli teatralnych: najpierw rodzi się wizja plastyczna, natomiast scenariusz i reżyseria pozostają w tle (lecz nie są pomijane). Wpisuje się w ten sposób w charakterystyczny dla Polski nurt teatru plastycznego. Teatr ten tworzą głownie pedagodzy i absolwenci UAP pod wodzą dr hab. prof. ndzw. UAP Piotra Tetlaka.

Autor inscenizacji, kierownictwo artystyczne, wizja plastyczna: Piotr Tetlak
Scenariusz: Piotr Tetlak i Przemysław Prasnowski
Reżyseria: Przemysław Prasnowski
Choreografia: Adrian Rzetelski
Muzyka: Paweł Paluch
Scenografia, Obiekty: Martyna Stachowczyk
Krzysztof Urban, Tomasz Ryszczyński
Kostiumy: Karolina Grzeszczuk
Realizacja: Asocjacja 2006 (Fundacja Asocjacji 2006).

Kiedy? Sobota, 28 lipca, 20.45.