• Turnieje, widowiska, koncerty. Koronacja 2019 za nami!

    Dwudniowe święto historii w Pierwszej Stolicy już za nami!

mapsobnewam.jpgPrzez kilkanaście edycji „Koronacji Królewskiej”, kulminacyjnym momentem programu były widowiska teatralne nawiązujące do historii Pierwszej Stolicy Polski. W 2017 roku, po raz pierwszy, w miejsce spektaklu zaprezentowany został animacji w technologii 3D videomapping. Animacja „Historia Gniezna – Pierwszej Stolicy Polski”, zrealizowana przez warszawską firmę Free The Colors, wyświetlona została na elewacji gnieźnieńskiej Bazyliki Prymasowskiej.

W tym roku, podczas pierwszego dnia „Koronacji” swoją premierę będzie miała druga część tego efektownego widowiska. Tegoroczny pokaz będzie obejmował sceny znane z projekcji zeszłorocznej wzbogacone o dwa ważne dla historii naszego miasta rozdziały związane z rolą kobiet w kształtowaniu się polskiej państwowości oraz dziejów średniowiecznego handlu, którego Gniezno było ważnym ośrodkiem. Oczywiście wszystko to okraszone będzie efektownymi animacjami wkomponowanymi w historyczną fasadę tysiącletniej katedry stojącej na Wzgórzu Lecha.

Premierowy seans rozpocznie się w sobotę, 28 lipca po godz. 21:30, i będzie powtarzany w kilkuminutowych odstępach, aż do godziny 23:00.