• Turnieje, widowiska, koncerty. Koronacja 2019 za nami!

    Dwudniowe święto historii w Pierwszej Stolicy już za nami!

dobra181m.jpgDawno, dawno temu w odległych czasach, kiedy naszym państwem władali książęta, a dzielni rycerze ratowali księżniczki, wydarzyła się pewna historia... Do Polski przyjechała Dobrawa. Chciała poznać dzieje państwa Polan, mieszkańców gnieźnieńskiej osady, opowieści o orle białym, o zaklętej księżniczce z zamku gnieźnieńskiego.... A co było dalej?

dobra182m.jpgO tym przekonały się dzieci, które przybyły wraz z rodzicami na Plac św. Wojciecha podczas Koronacji Królewskiej. Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna przygotowała specjalne warsztaty animacyjne pozwalające uczestnikom na zapoznanie się z postacią niezwykłej księżnej Dobrawy. W podziękowaniu za jej zasługi dzieci podarowały księżnej czerwone róże, które wykonywały pod okiem księżniczki z zamku gnieźnieńskiego i korony drzewne, nawiązujące do dawnych czasów, kiedy to Polskę porastały puszcze.

dobra183m.jpgPodczas zapoznawania się Dobrawy z gnieźnieńskimi legendami dzieci wykonywały godło Polski różnymi technikami plastycznymi oraz biało-czerwone serca nawiązujące do rocznicy 100-lecia odzyskania niepodległości.

dobra184m.jpgDobrawa nie przyjechała do Polski z pustymi rękami. Przywiozła kufer pełen niespodzianek. Za każdą wykonaną pracę uczestnicy otrzymywali upominki związane z Gnieznem oraz srebrne i złote korony, które nosiły nasze władczynie z rodu Piastów.