• Turnieje, widowiska, koncerty. Koronacja 2019 za nami!

    Dwudniowe święto historii w Pierwszej Stolicy już za nami!

koncertpo19m.jpgWielu turystów z całej Polski oraz ciekawych nowych atrakcji gnieźnian odwiedziło w ostatni lipcowy weekend Plac Świętego Wojciecha. A było co oglądać: inscenizacje, bitwy, koncerty i stragany oferowały strawę zarówno dla ducha, jak i dla ciała.

Motywem przewodnim tegorocznego wydarzenia były zaślubiny sprzed tysiąca lat. Odwiedzający zobaczyli, jak wyglądały obrzędy podwładnych Mieszka I i Bolesława Chrobrego: zrękowiny, tańce, bitwy o wybrankę, zabawy, konkursy oraz oczywiście sama ceremonia połączenia małżonków nierozerwalnym węzłem.

Oprócz turniejów łuczniczych, o których pisaliśmy już w poprzednim artykule, w programie znalazło się również mnóstwo atrakcji, które przybliżały życie w średniowiecznej osadzie: warsztaty filcowania, zabawy i konkursy plebejskie, trening młodego wojownika, woltyżerka konna, nauka gry w kubba, przebieralnia strojów średniowiecznych, miejsce koronacji na władcę, strefa kata oraz duża ilość stoisk z biżuterią, bronią białą, ubraniami czy zabawkami z epoki.

W sobotni wieczór podsumowujący pierwszy dzień wydarzenia, muzykę z gier pełnych zamków, rycerzy oraz fantastycznych stworów zaprezentowała na Placu Mikołaja Trąby Heroes Orchestra, czyli pięćdziesięcioosobowa grupa muzyków i chórzystów. Koncert przyciągnął nie tylko wielu fanów serii gier Heroes of Might & Magic z całego kraju, ale także dużą rzeszę miłośników muzyki symfonicznej czy filmowej.

Nowością podczas tej edycji wydarzenia były namioty, w których można było spotkać roboty. Na stanowisku firmy KUKA odwiedzający pozowali w koronie robotowi. Maszyna skanowała twarze odwiedzających i rysowała ich portrety. Natomiast firma Skriware zaprosiła do swojego namiotu na warsztaty z tworzenia makiet Gniezna z klocków do nauki podstaw inżynierii oraz na zajęcia z pisania kodu programistycznego, który sprawiał, że roboty jeździły wyznaczoną trasę po jednej z makiet Gniezna.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się strefa dla dzieci, gdzie kilkanaście podmiotów – partnerów i sponsorów wydarzenia oferowało warsztaty, konkursy i turnieje. Odwiedzić można było stanowisko firmy Velux, Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, Technikum Teb Edukacja, Wielkopolskiej Grupy „Gniazdo", Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna, firm Skriware i KUKA, Stowarzyszenia Fantasmagoria, Miejskiego Ośrodka Kultury, Językowego Przedszkola Prymus oraz Biblioteki Pedagogicznej i Centrum Aktywności Społecznej „Largo”.

Wszystkich uczestników Koronacji kusił też namiot Muzeum Początków Państwa Polskiego, a w nim wystawa poświęcona gnieźnieńskim odkryciom archeologicznym i ich autorom. Muzealnicy przygotowali wiele aktywności, dzięki którym można było „dotknąć” historii. Natomiast przewodnicy Organizacji Turystycznej „Szlak Piastowski” zaprosili turystów na darmowe zwiedzanie z przewodnikiem Katedry Gnieźnieńskiej oraz spacer po Trakcie Królewskim.

Przypomnijmy, że odbywająca się już od kilkunastu lat „Koronacja Królewska” to punkt centralny gnieźnieńskiego Królewskiego Festiwalu Artystycznego oraz jedna z największych imprez historycznych w Polsce. Jej organizatorami są Miasto Gniezno oraz Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie, a sponsorami wydarzenia firmy VELUX, Tex Year oraz GBO Inwestycje.

Więcej zdjęć z wydarzenia zobaczyć można w galerii na FB.

Foto: Sebastian Uciński