• Dwudniowe święto historii w Pierwszej Stolicy

    Dwudniowe święto historii w Pierwszej Stolicy!

krolm.jpg    Na 2015 rok przypadnie rocznica wydarzeń, które zaważyły w sposób szczególny na historii Polski i określiły pozycję młodego Państwa Piastów na mapie Europy: 990. rocznica koronacji Bolesława Chrobrego oraz jego syna Mieszka II na Królów Polski.
    Rocznice te to znakomite okazje to przypomnienia Polakom o roli Gniezna i Katedry Gnieźnieńskiej, jako miejsc nierozerwalnie i niekwestionowanie związanych z tymi wydarzeniami.
    Dla Miasta Gniezna przygotowania do tych Rocznic mają charakter priorytetowy. We wrześniu powołany zostanie Komitet Obchodów, do którego zaproszeni zostaną przedstawiciele najważniejszych instytucji i środowisk nie tylko z Gniezna, ale i Regionu. Bezpośrednio pracami organizacyjnymi kierować z kolei będzie specjalny zespół powołany przez Prezydenta Miasta Gniezna.
    W latach 2014-2015 w budżecie Miasta Gniezna zarezerwowane zostaną specjalne środki finansowe na organizację przedsięwzięć kulturalnych, naukowych oraz działań promocyjnych. W kalendarz tych wydarzeń wpisane już zostały: Królewski Festiwal Artystyczny oraz Koronacja Królewska.
    Ponadto specjalne środki zostaną zarezerwowane na inicjatywy Mieszkańców Miasta Królów w ramach konkursów dla organizacji pozarządowych. Warunkiem ich otrzymania będzie przygotowanie i realizacja wydarzeń bezpośrednio związanych z Rocznicami.
    Co więcej, wszystkie wydarzania oraz inicjatywy otrzymają z kolei specjalny certyfikat „Królewskiego Gniezna” i utworzą oficjalny kalendarz Imprez Rocznicowych.