korona52m.jpgSzczęk bitewnych mieczy, zapach wędzonego mięsa, smak świeżego podpłomyka, dotyk miękkiej, owczej wełny, widok niezwykłych konnych akrobacji – w tym roku program Koronacji Królewskiej dostarczał niezwykłych doznań wszystkim zmysłom odwiedzających. I trudno się dziwić. Ilość atrakcji, jaka czekała na gnieźnian i licznie przybyłych turystów, była niesamowita.

Wszystkich wchodzących na teren imprezy witała majestatyczna rzeźba z gliny przedstawiająca scenę chrztu Mieszka I i Dobrawy. Motyw ten przewijał się zresztą podczas wszystkich koronacyjnych inscenizacji, gdyż Gniezno i cały nasz kraj świętują w tym roku 1050. rocznicę Chrztu Polski. Tradycyjne widowiska historyczne pod katedrą poświęcone były między innymi przygotowaniom księcia Polan do tego ważnego sakramentu. W malowniczym świetle pochodni, tłumy ludzi oglądać mogły jak książę Mieszko zanurza się w wielkiej, drewnianej chrzcielnicy, przyjmując z rąk biskupa nową wiarę.

Amatorów trochę dynamiczniejszych rozrywek z pewnością zainteresowały zapasy wojów, pokazy sokolnictwa, rzucanie toporkiem do celu czy strzelanie z balisty. Nieodmiennie przezabawnym i cieszącym oko widowiskiem był mecz rugby, w którym zamiast piłki, wojownicy używali główki kapusty. Niesamowicie emocjonująco przebiegał także jubileuszowy, dziesiąty już Turniej Łuczniczy „O Złoty Trzos Gnieźnieńskiego Grodu”. I choć wystąpiło w nim wielu śmiałków z Pierwszej Stolicy, to nagroda dla najlepszego powędrowała do Łodzi – zdobył ją Łukasz Nawalny. Drugie miejsce przypadło Rafałowi Łosakowi z Poznania, a trzecie zajęła Anna Płotycia z Wołczyna. Najskuteczniejszym gnieźnianinem był natomiast Paweł Szymański. Nagrody zwycięzcom wręczył Prezydent Miasta Gniezna Tomasz Budasz.

Z pewnością niejednego skusiły także produkty oferowane na wielu kramach i stoiskach: kozie sery, drewniane naczynia, piękna biżuteria, kwas chlebowy, miecze i łuki, rzeźby z drewna i wiele innych. W tym roku chyba nikt nie opuścił Placu Świętego Wojciecha bez pamiątki lub prezentu dla najbliższych.

Tegoroczna Koronacja Królewska odbyła się 30 i 31 lipca 2016 roku. Jej organizatorami było Miasto Gniezno oraz Miejski Ośrodek Kultury, wspomagane przez Muzeum Początków Państwa Polskiego oraz Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna. Sponsorami wydarzenia byli: Kirchhoff Automotive, Altom, Bank Spółdzielczy w Gnieźnie, Velux, Maciejka, Hawa, Gnieźnieńska Szkoła Wyższa Milenium oraz Scanclimber. Kolejna taka impreza już za rok – jak zwykle w ostatni weekend lipca.

Więcej zdjęć na profilu Królewskiego Gniezna na FB!

Galeria zdjęć na naszej stronie