Festiwal Kultury Słowiańskiej „Koronacja Królewska” 2018

piątek, 27 lipca
Bazylika Prymasowska
19.00 Koncert muzyki organowej „Mater Sanctissima” w wykonaniu artystów z Akademii Muzycznej w Gdańsku.

sobota, 28 lipca
Plac Świętego Wojciecha
od 11:00 Prezentacja życia codziennego oraz kramów rzemieślniczych w piastowskiej osadzie,
12.00 Korowód historyczny ulicami Starego Miasta prowadzony przez zespoły „Huskarl” i „Fleurdelis”,
12.30 Spotkanie przeszłości z przyszłością – oficjalna otwarcie imprezy przez Prezydenta Miasta Gniezna, Tomasza Budasza,
12.45 Pokaz żonglerki flagami oraz warsztaty taneczne dla publiczności przygotowane przez Fundację „Belriguardo”,
13.30 Zwiedzanie miasta w gwarze gnieźnieńskiej z przewodnikiem OT „Szlak Piastowski”. Zbiórka przy wyjściu z Placu, od strony ul. Łaskiego,
13.45 Degustacja „Wielkopolskiej Białej Parzonej” z grilla,
14.00 Warsztaty z obróbki wełny i filcowania (przy rotundzie),
14.20 Konkurs kulinarny dla odtwórców i publiczności (regulamin na KoronacjaKrolewska.pl i w namiocie organizatora przy bramie na placu) oraz konkursy na największy brzuch, wojownika w najcięższym uzbrojeniu, białogłowę z najdłuższymi włosami i inne,
15.00 Wielka bitwa w obronie Wzgórza Lecha oraz pokaz szyków bojowych,
15.30 Konkursy z nagrodami: bieg z jajem na tarczy, rzut kapustą do beczki i wiele innych,
16.00 Piłkarska bitwa o Pierwszą Stolicę: ekipa Mieszka Gniezno kontra wojowie,
16.30 Prezentacja życia codziennego oraz kramów rzemieślniczych w piastowskiej osadzie,
17.00 Turniej zapaśniczy dla każdego, sędziowany przez Zenith BJJ „Walka Gniezno”,
17.30 Pokaz machin oblężniczych,
18.00 Woltyżerka konna z elementami kaskaderskimi Bractwa Rycerskiego „Jastrzębiec Gniezno”,
18.45 „Muzyczne podróże” w wykonaniu Martyny Bacik,
19.00 Bitwa o most: krwawe starcie drużyn na miecze i topory,
19.00 Zwiedzanie klasztoru Ojców Franciszkanów z przewodnikiem OT „Szlak Piastowski” (zbiórka przy klasztorze),
19.30 Zabawy i konkursy plebejskie z Grupą „Swarożyc”,
20.00 Potyczki muzyczne zespołów „Fleurderis” i „Huskarl”,
20.20 „Niepokoje średniowiecza” – spektakl taneczny Fundacji „Belriguardo”,
Plac im. Mikołaja Trąby (przy pomniku Bolesława Chrobrego)
20.45 Spektakl „Imperium Dobrawa - Chrzest” Teatru Twórców „Asocjacja 2006”,
21.30 „Historia Gniezna – Pierwszej Stolicy Polski” – animowany spektakl w technologii 3D videomapping, wyświetlany na elewacji Katedry.
Spektakl powtarzany w odstępach 5 minut, do 23.00.

niedziela, 29 lipca
Plac Świętego Wojciecha
10.30 Prezentacja życia codziennego oraz kramów rzemieślniczych w piastowskiej osadzie,
11.00 XII Turniej Łuczniczy „O Złoty Trzos Gnieźnieńskiego Grodu”,
12.30 Prezentacje muzyczno-wokalne w wykonaniu Martyny Bacik,
13.00 Warsztaty filcowania (przy rotundzie),
13.00 Zwiedzanie Katedry Gnieźnieńskiej z przewodnikiem OT „Szlak Piastowski” (zbiórka przy pomniku Bolesława Chrobrego),
13.00 Turniej walk „O miecz Bolesława Chrobrego”,
14.00 „Legenda o Rzepce i Piaście” – spektakl dla dzieci Grupy „Swarożyc”,
14.30 Hokej dawniej i dziś: zabawy i konkursy z UKH Start 1954 Gniezno,
15.00 „Z sokołami na łowy” – prelekcja na temat ptaków drapieżnych,
15.30 „Taniec, muzyka, historia” – tańce dawne oraz warsztaty taneczne dla publiczności Fundacji „Belriguardo”,
16.00 Koncert zespołów „Huskarl” i „Fleurdelis”,
16.30 Wielka bitwa w obronie Wzgórza Lecha oraz bitwa Armii Kartonowej z Armią Królewską,
17.00 Woltyżerka konna z elementami kaskaderskimi Bractwa Rycerskiego „Jastrzębiec Gniezno”.

Strefa dla dzieci:
- sobota, 13.00-15.00 „Jak Dobrawa Polskę poznawała” – program edukacyjny Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna,
- sobota od 14:00-18:00, niedziela 13:00-16:30 „Zrób z nami fantastyczną zbroję z kartonu!”: warsztaty ze Stowarzyszeniem „Fantasmagoria”,
- sobota, 13.00-18.00 „Zawód: archeolog”: warsztaty Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie dla dzieci i dorosłych,
- sobota i niedziela, 14.00-16.00 Gra w kubba z Drużyną Najemną „Almogavar”,
- sobota, 15.00-16.30 Gry i zabawy z Grupą „Illuminati”: konkurs historyczny, układanie poematu, dukaty, nartnik, ucho igielne, bieg w workach, bieg na 3 nogach, przeciąganie liny, rzuty arkanem, rzuty wiankami, kręcioł, zerwikaptur, wielki połów, bieg nosiwody,
- sobota, 15.00-18.00 Warsztaty tworzenia średniowiecznych zabawek,
- sobota,14.00-16.00, niedziela, 13.00-15.00 Stanowisko alchemika i balwierza, pokaz uczesania średniowiecznego z Technikum TEB Edukacja,
- niedziela, 12.00-14.00 Warsztaty z kaligrafii z Drużyną Wojów Słowiańskich „Dąb Pomorza",
- niedziela, 11.00-13.00 Warsztaty tworzenia wianków z Miejskim Ośrodkiem Kultury,
- niedziela, 13.00-15.00 Zajęcia tworzenia z gliny Drużyny „Krąg Szarego Żurawia”,
- niedziela, 12.00,13.00,14.00 Spektakl „Tajemnica Nocy Świętojańskiej” Teatrzyku „Kamishibai” Biblioteki Pedagogicznej i Centrum Aktywności Społecznej „Largo” w Gnieźnie,
-  niedziela, 14.00-15.00 Warsztaty wyrobu biżuterii z Drużyną Wojów Słowiańskich „Dąb Pomorza”,
-  niedziela, 15.00-15.30 Podróż przez Polskę pierwszych Piastów – żywa lekcja historii z Drużyną Wojów Słowiańskich „Dąb Pomorza”.

Ponadto, w czasie całego Festiwalu:
Happening rzeźbiarski z „Brygadą Pigmaliona", zabawy ze zwierzętami dla dzieci przygotowane przez „Zagrodę Kmiecia", prezentacja machin oblężniczych, pokaz kowalstwa, kram z książkami historycznymi, gastronomia dla gawiedzi.
W trakcie imprezy przygrywały będą zespoły muzyki dawnej: „Huskarl”, „Fleurdelis” oraz solistka Martyna Bacik.

Uwaga! Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie. Godziny poszczególnych punktów programu podano orientacyjnie.